Svaz vojáků v záloze České republiky, z.s.

Spisová značka: L 4349 vedená u Městského soudu v Praze,
IČ 47610603,
č. účtu: 19531071/0100

Vrcholové soutěže SVZ ČR

poslední mesíc červen 2023 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 22 1 2 3 4
week 23 5 6 7 8 9 10 11
week 24 12 13 14 15 16 17 18
week 25 19 20 21 22 23 24 25
week 26 26 27 28 29 30

Střelecké kalendáře

 

Hlavní soutěže roku 2022
byly podpořeny NSA:

logo nsa 

Asociace Vojáci společně

 

Unteroffiziersgesellschaft Niederösterreich Zweigverein Langenlebarn

Unteroffiziersgesellschaft Niederösterreich

 

SZVVZ

  

 

  

 

 rss

 • Dne 14. května 2022 se konala jedna z již tradičních akcí kalendářního plánu SVZ ČR – mezinárodní střelecká soutěž záloh armád NATO pod názvem REZERVA 2022. Soutěž společná pro zálohy některých zemí NATO a záložníky AČR, bez ohledu na jejich momentální statut, pořádaná KVV hl. město Praha ve spolupráci s SVZ ČR, konkrétně s organizačním zajištěním ze strany KVZ Praha 10 a dalších KVZ Pražské oblasti, s logistickou podporou VÚ v Jincích, na střelnici Velcí v prostoru VT Jince. Tento, již 8. ročník měření sil a zejména pak dovedností ve střelecké přípravě záložníků se konal za bohaté účasti příslušníků AZ AČR, našich přátel ze zahraničí a družstev z několika oblastí SVZ ČR. Soutěže se účastnilo celkem 93 závodníků.

   

  Celá akce započala již v pátek, dne 13. května 2022 příjezdem zahraničních i některých tuzemských účastníků do Prahy a přátelským večerním setkáním známých a přátel. Vlastní soutěžní den, sobota dne 14. května 2022 pak započal přesunem z Prahy na místo konání soutěže, na střelnici Velcí ve VT Jince. V průběhu slavnostního uvítání ze strany pořadatelů, kterého se ujal za KVV Praha jeho ředitel, plk. gšt. Ing. Marián Margai a za pořadatele pak mjr. v.v. Ing. Jan Bada, byla oceněna angažovanost účastníků při porovnávání úrovně připravenosti záložníků AČR i okolních států k obraně své vlasti.

  Závod, kterého se účastnilo celkem 31 tříčlenných družstev z různých organizací 3 zemí (2x Německo, 2x Rakousko, 4x Slovensko, 2x Klub výsadkových veteránů Jindřichův Hradec, 1xSVZ ČR a dále pak 20 družstev z řad AZ AČR – jednotlivých KVV, se uskutečnil z tradičních zbraní, se kterými většina českých i slovenských záložníků prožila svůj „vojenský život“, tj. v disciplině útočná puška vz. 58 a pistole vz. 82. I pro naše kamarády ze zahraničí se jednalo o zbraně jim celkem již známé, nebo povědomé. „Nováčci“ se s nimi seznámili na funkčních řezech zbraní. Jejich hodnocení pak proběhlo jak v rámci celého závodu, tak i ve zvláštní kategorii zahraničních hostů.

  Video: Tomáš Bada, KVZ Praha 10, větší formát videa zde.

  Účastníci závodu ocenili zejména akční pojetí provedení jednotlivých disciplín, kdy ve srovnání s podobnými závody záleželo samozřejmě na přesnosti střelby, ale zároveň i na rychlosti splnění obou disciplín. V podmínkách moderního boje jde o základní předpoklad přežití vojáka v případě ozbrojeného střetu. Vlastní střelby proběhly podle předpisů AČR a hodnocení výsledků podle pravidel SVZ ČR. Kladně bylo hodnoceno i logistické zabezpečení akce ze strany vojenského útvaru z Jinců. Rovněž tak se s pozitivními ohlasy setkal doprovodný program, jakým byla střelba ze vzduchových zbraní, hod gumovým granátem na cíl, základy poskytování první pomoci, stejně jako možnost vyzkoušet si laserovou střelnici zajištěnou P KVV hl. město Praha. Neméně přitažlivá byla i prezentace výrobků firmy DARKING.cz, kterou zajistil a předváděl sám majitel firmy, pan Libor Filák. Zahraniční hosté pak ocenili možnost si v neděli prohlédnout Muzeum protiletecké obrany v Drnově, kde je na ploše 5 500 m2, ve 3 podzemních podlažích předváděn systém protiletecké obrany státu, dobudovaný v roce 1985, který AČR využívala aktivně ještě v první dekádě tohoto století. Zajímavé jsou jak podzemní prostory se stálou teplotou okolo 11 stupňů Celsia, ale i dodatečně nainstalovaná výstava raketové techniky používané v té době na jednotlivých palebných stanovištích kolem Prahy.

  Celková výsledková listina závodu ke stažení zde.

  Dosažené výsledky předstihly převážně výkony z minulých let. Z toho vyplývá, že je poměrně jasně prokazatelné, že nejenom profesionální armády zúčastněných států, ale celá řada dobrovolných sympatizantů s armádou jsou připraveni velice kvalitně na obranu svých zemí a organizace ve kterých se sdružují, poskytují kvalitní záruku udržování vojenských dovedností i v případech, kdy by se bývalí vojáci, s ohledem na dosažený věk, již o tuto problematiku teoreticky nemuseli zajímat.

  Slavnostní vyhodnocení celého závodu se konalo ihned po ukončení závodu při slavnostním nástupu na střelnici k ukončení závodu. První tři vítězná družstva získala Diplomy a medaile pro všechny členy družstva. První tři jednotlivci v obou disciplínách získali taktéž diplomy a poháry. Vyhodnocení zahraničních družstev pak proběhlo téhož dne večer na společenské akci ve stylové restauraci v Praze. První tři zahraniční družstva získala po poháru pro družstvo a diplom pro každého člena družstva. Zároveň byli vyhodnoceni první tři závodníci v individuálních disciplínách a obdrželi medaile a diplom. Pro většinu tuzemských účastníků tím celá akce skončila. Pro zahraniční účastníky program pokačoval ještě v neděli dopoledne prohlídkou již zmiňovaného muzea v Drnově.

  2022-05-14 Jince (REZERVA) Foto: Jaroslav Španko & Martin Voráč, KVZ Praha 10, celá fotogalerie zde

  Nakonec snad jen několik zajímavostí o účastnících:

  • Nejmladším závodníkem byla svob. Adéla Rozmanová ve věku něco málo přes 23 let.
  • Nejstarším závodníkem byl SU Gerhard Schwarz ze SRN ve věku 78 let.
  • Věkový průměr závodníků byl 46,6 roku.
  • Nejlepšího výkonu v Sa. 58 dosáhl StFw Rüdiger Gruber – Rakousko – 6 figur v čase
  • 13,10 sek.
  • Nejlepšího celkového výkonu dosáhl des Michal Vít – celkem za obě disciplíny 164 b.

  Závěrem je možno konstatovat, že osmý ročník tohoto závodu proběhl úspěšně a bez jakýchkoliv závad. Je proto potřeba poděkovat všem, kteří se na jeho přípravě podíleli. Jak v rámci KVV hl. město Praha, tak i jako funkcionáři na jednotlivých pracovištích z řad členů pražské Oblastní rady SVZ ČR. Velký dík patří i sponzorům, kteří ve prospěch soutěže poskytli hodnotné věcné dary. Jedná se o Magistrát hl. města Prahy a firmy Sellier & Bellot z Vlašimi a Darking.cz. Je třeba zdůraznit, že soutěž by se nemohla uskutečnit bez osobního nasazení příslušníků KVV hl. město Praha v čele s jejím ředitelem plk. gšt. Ing.  Mariánem Margaiem a podpory Vojenských lesů a statků v Jincích. Poděkování je třeba též vyjádřit vedení SVZ ČR, jehož předseda se soutěže osobně zúčastnil.

  Při loučení dali všichni účastníci najevo, že se již nyní těší na devátý ročník Rezervy 2023.

  O soutěži byl také napsán článek na webu Armády ČR: https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/u-aktivni-zalohy-se-rodi-novi-ostrostrelci--vysledky-maji-srovnatelne-s-profesionaly-235542/ a také o něm vyjde reportáž v časopise Střelecká revue.

  Ing. Jan Bada, mjr. v.v.
  zástupce ředitele soutěže – předseda soutěžního výboru
  člen KVZ Praha 10

   

  Fota z akcí

 • mix (5)
 • mix (4)
 • mix (3)
 • mix (2)
 • mix (1)
 • 22744700897_ce03f44ede_o
 • mix (7)
 • mix (6)
 • prijeti-u-MO-2
 • prijeti-u-MO-1
 • Přihlášení

  Počítadlo návštěv

  Počítadlo návštěv TOPlist